Ryniak: Wszyscy chwalą sobie wina francuskie, włoskie, węgierskie czy bułgarskie, mało kto jednak wie, że Polska ma świetne wina i bogatą historię winiarstwa sięgającą XI-ego wieku.

Wszyscy chwalą sobie wina francuskie, włoskie, węgierskie czy bułgarskie, mało kto jednak wie, że Polska ma świetne wina i bogatą historię winiarstwa sięgającą XI-ego wieku. Po długotrwałym okresie zapaści odradza się z powodzeniem na Podkarpaciu.

Przez wieki polskie winiarstwo było domeną klasztorów, gdzie benedyktyni, cystersi, franciszkanie i dominikanie w przyklasztornych ogrodach uprawiali winorośl na wina mszalne. Między XII-XVII-tym wiekiem winiarstwo w Polsce przeżywało systematyczny rozkwit, szczególnie zaznaczający się na terenach dzisiejszego Podkarpacia. Ogromne winiarnie pod Przemyślem, Jasłem oraz Krosnem przez długi czas dostarczały najlepszej klasy wino przez długie stulecia, aż do XVII wieku, kiedy zaczęto sprowadzać tańsze wina z Węgier. Przez następne trzy stulecia, głównie ze względów politycznych polskie winiarstwo było w gorszej dyspozycji, ale mimo wszystko przeżyło takie burze historyczne jak zabory, dwie wojny światowe oraz czasy komuny, by w 1982 roku odrodzić się właśnie na podkarpackiej ziemi. Wtedy to właśnie Pan Roman Myśliwiec (na zdjęciu) założył pierwszą profesjonalną winnicę w Polsce, w okolicach Jasła, która funkcjonuje do dziś. Od tamtego czasu na Podkarpaciu winnicę powracały w okolicach Przemyśla, Krosna, Jasła, Jarosławia, Rzeszowa, Mielca. Stąd też pochodzi pierwsza zarejestrowana polska odmiana winorośli „Jutrzenka”, wyhodowana właśnie w jasielskich winnicach.

Ale to jest dopiero początek. Środowisko winiarzy na Podkarpaciu dynamicznie się rozwija, co przejawia się nie tylko we wzroście areału upraw winorośli i liczby nowych marek szlachetnych trunków, ale też na płaszczyźnie merytorycznej. Bodaj najcenniejszym przejawem tego rozwoju jest powstanie Podkarpackiej Akademii Wina z siedzibą w Jaśle, która właśnie hucznie i z pompą podsumowała trzeci rok swojej działalności. Akademia stawia sobie za cel utrwalanie pozycji wiodącej w Polsce placówki zajmującej się szkoleniami winiarskimi, w pierwszej kolejności dla profesjonalistów pracujących w sektorze winiarskim, ale także dla amatorów -miłośników wina. Zakłada się że kursy i szkolenia prowadzone w ramach Podkarpackiej Akademii Wina będą zgodne z uznanymi międzynarodowymi standardami dotyczącymi tego typu szkoleń i będą kończyć się wydaniem odpowiedniego certyfikatu.

Kacper Ryniak

źródło:

Zdjęcia wykorzystane w artykule pochodzą ze strony Winnicy Golesz należącej do Pana Romana Myśliwca.
http://www.winnica.golesz.pl

SZLACHETNE TRUNKI Z TYSIĄCLETNIĄ HISTORIĄ